Lekarze z Białorusi posiadają specjalizacje, które muszą być uznane w Polsce. Na początku otrzymują warunkowe PWZ na 5 lat, a w tym czasie muszą dostosować się do wymogów polskiego systemu, żeby uzyskać tytuł polskiego specjalisty.
Ścieżka jest długa, ale zdecydowanie warta inwestycji.
1. Egzamin NIL
2. LEW / Nostryfikacja dyplomu
3. Rejestracja w Okręgowej Izbie Lekarskiej
4. Staż podyplomowy
5. Egzamin lekarski (LEK)
6. Rezydentura
7. Egzamin specjalistyczny
Staż podyplomowy jest niezbędnym elementem na drodze do uzyskania polskiej specjalizacji. Lekarze mogą ubiegać się o uznanie swojego stażu lub jego skrócenie, w zależności od tego, czy zagraniczny staż jest zgodny z wymaganiami polskiego programu dla lekarzy lub lekarzy dentystów.
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, każdy lekarz cudzoziemiec musi pracować pod nadzorem. Zakres tego nadzoru określa początkowo Decyzja Ministra, a później Izba Lekarska. Obecnie przy decyzjach na czas, miejsce i zakres czynności Ministerstwo wydaje roczny nadzór specjalisty.
Możliwość samodzielnego dyżuru reguluje Decyzja Ministra, która określa okres nadzoru. Dyżury samodzielne są możliwe po zakończeniu okresu nadzoru.
Szpitale muszą kierować zapytania do NFZ w tej sprawie, ponieważ procedury finansowania są różnie interpretowane. Aktualnie przepisy NFZ dotyczące rozliczeń są w trakcie zmian.
W przypadku chęci zmiany miejsca pracy przez lekarza z warunkowym PWZ, konieczne jest rozwiązanie umowy z obecną placówką oraz uzyskanie nowej promesy z przyszłego miejsca pracy. Następnie lekarz powinien złożyć wniosek o zmianę w decyzji Ministerstwa Zdrowia oraz Izbie Lekarskiej.
Przy współpracy z naszą firmą, szpital pokrywa koszty za każdy dzień lub miesiąc pracy lekarza.